Podsumowanie historycznego sezonu

Sezon 2015/2016 był historyczny w wykonaniu piłkarzy Kujawianki Izbica Kujawska. Drużyna z Izbicy Kujawskiej po raz pierwszy w historii wystąpiła na szczeblu III-ligowych rozgrywek.

W 30 rozegranych kolejkach zespół z Izbicy Kujawskiej zdobył 12 punktów. Zanotował na swym koncie 3 zwycięstwa, 3 remisy i doznał 24 porażki, bilans bramkowy: 26:91.

Przed nowym sezonem działaczom z Izbicy Kujawskiej nie udało się zatrzymać podpory defensywy z rundy wiosennej IV-ligowego sezonu – Piotra Nawrockiego, który wybrał ofertę III-ligowej Warty Sieradz. W letnim okresie przygotowawczym włodarze Kujawianki pozyskali głównie młodzieżowców: Jana Kołodziejskiego (Lider Włocławek), Radosława Łepskiego (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Tomasza Wachowca (Miedź II Legnica) i Jakuba Imiołka (Polonia Warszawa). Ponadto zespół z Izbicy wzmocnili jeszcze Oleg Tabaka i Marek Zentkiewicz.

Na inaugurację rozgrywek drużyna prowadzona przez Arkadiusza Dubczaka przegrała na własnym boisku ze Startem Warlubie 0:4. Pierwszą historyczną bramkę w III lidze dla Kujawianki zdobył Piotr Gląba, ale to nie pomogło jego zespołowi, który przegrał na wyjeździe z Ostrovią Ostrów Wielkopolski 1:3. W kolejnych spotkaniach absolutny beniaminek III ligi musiał uznać wyższość Warty Poznań, Sparty Brodnica, Jaroty Jarocin, Nielby Wągrowiec, Wdy Świecie i Centry Ostrów Wielkopolski. Dobre spotkanie piłkarze Kujawianki rozegrali w 9. kolejce z Sokołem Kleczew, gdzie dopiero w końcówce wyżej notowany rywal zdobył dwa gole i ostatecznie wygrał 3:1. Pierwszy historyczny punkt w III lidze zespół Kujawianki zdobył w 11 kolejce, gdzie bezbramkowo zremisował z KKS 1925 Kalisz. Tydzień później piłkarze Kujawianki wysoko przegrali we Wronkach z rezerwami Lecha Poznań 1:7. Pierwsze historyczne zwycięstwo w III lidze drużyna Kujawianki zanotowała 31 października 2015 roku, pokonując na własnym boisku Elanę Toruń 2:1. W ostatnich spotkaniach rundy jesiennej piłkarze z Izbicy Kujawskiej przegrali z Polonią Środa Wielkopolska, Pelikanem Niechanowo i Startem Warlubie.

W zimowym okresie przygotowawczym w zespole Kujawianki doszło do rewolucji kadrowej. W przerwie zimowej włodarze z Izbicy Kujawskiej pozyskali aż ośmiu zawodników. Drużynę beniaminka III ligi wzmocnili: Adam Grisgraber (Astra Ustronie Morskie), Maciej Kwaśniak (Drwęca Nowe Miasto Lubawskie), Wojciech Gulas (Warta Sieradz), Dawid Kierzek (LKS Ślesin), Przemysław Kowalski (MKS Kutno), Kamil Kwiatkowski (Sokół Kleczew) i Sebastian Raczkowski (Górnik Konin). Do drużyny dołączył jeszcze ostatnio grający w Górniku Kłodawa – Wiktor Kacprzak. Barw Kujawianki w rundzie wiosennej nie reprezentowali już: Paweł Behlke, Paweł Komorowski, Jan Kołodziejski, Arkadiusz Buczkowski, Roman Rybiński, Tomasz Wachowiec i Marek Zentkiewicz. Zmiana nastąpiła także na ławce trenerskiej. Arkadiusza Dubczaka zastąpił pracujący ostatnio w LKS Ślesin – Marcin Woźniak.

Na inaugurację rewanżowej rundy rozgrywek zespół Kujawianki przegrał na własnym boisku z Ostrovią Ostrów Wielkopolski 0:3. Blisko sensacyjnego wyniku beniaminek III ligi był w spotkaniu w Poznaniu, gdzie bramkę na wagę zwycięstwa piłkarze Warty zdobyli w 90 minucie. Niespodziankę podopiecznym Marcina Woźniaka udało się zrobić w spotkaniu z Jarotą Jarocin, gdzie zremisowali z liderem po rundzie jesiennej 2:2. Następnie zespół Kujawianki poniósł trzy porażki z rzędu: z Nielbą Wągrowiec, Wdą Świecie i Centrą Ostrów Wielkopolski. Prawdziwą sensację piłkarze Kujawianki sprawili w 24. kolejce, gdzie pokonali na wyjeździe faworyzowany Sokół Kleczew 2:1. Następnie zespół z Izbicy Kujawskiej zremisował na własnym boisku z Unią Swarzędz 1:1, a później przegrał z KKS 1925 Kalisz, Lechem II Poznań i Elaną Toruń. W 29. kolejce zespół Kujawianki niespodziewanie pokonał na własnym boisku Polonię Środa Wielkopolska 2:1, a w ostatniej kolejce przegrał z walczącym o baraż o II ligę – Pelikanem Niechanowo 0:6.

Najskuteczniejszym strzelcem zespołu Kujawianki był Piotr Gląba, który zaliczył na swoim koncie 7 bramek. Po 5 bramek zdobyli: Oleg Tabaka i Kamil Kuropatwiński. Ponadto na listę strzelców wpsywali się jeszcze: Łukasz Galanciak (4 bramki), Maciej Lewandowski, Jan Kołodziejski, Rafał Biernacki, Przemysław Kowalski i Marek Zentkiewicz (wszyscy zdobyli po 1 bramce).